Өнөөдөр
2024/02/24
Доллар (USD)
3,388.16
Улаанбаатар
-27°C
Улсын аварга малчин, саальчин, фермер, тариаланч, тариаланч хамт олны нэрсийг тодрууллаа.
2023-02-09 15:05     186

1.   “Улсын аварга малчин”-аар: 

- Архангай аймгийн Батцэнгэл сумын Хөнөг багийн малчин Жанчиврэнцэнгийн Мөнхдэлгэр, Цэцэрлэг сумын Хужирт багийн малчин Дэмидийн Очирхуяг, Булган сумын Зуунмод багийн малчин Ядамсүрэнгийн Баярболд, Эрдэнэбулган сумын Цагаан дэл багийн малчин Чойнхорын Асарбат, Ихтамир сумын Бугат багийн малчин Нацагдоржийн Төмөр, Чулуут сумын Зуунмод багийн малчин Чойжанцангийн Жамбалнямбуу, Өндөр-Улаан сумын Бэлхи багийн малчин Чимэдравдангийн Дамдинсүрэн, Өлзийт сумын Ямаат багийн малчин Нямдаагийн Ганбаатар;


- Баян-Өлгий аймгийн Толбо сумын Хонгор өлөн багийн малчин Ханапиягийн Жайдары, Сагсай сумын Дунд-Уул багийн малчин Мендейн Ермурат, Алтай сумын Хар нуур багийн малчин Баасанхүүгийн Батсуурь, Алтанцөгц сумын Хаш багийн малчин Рымханы Самархан, Буянт сумын Хөлцөөт багийн малчин Баастын Жүүхүү, Цэнгэл сумын Хар-Уул багийн малчин Мугайн Энх-Уял;


- Баянхонгор аймгийн Гурванбулаг сумын Цэнгэл багийн малчин Бадилусын Батнасан, Баацагаан сумын Баянбулаг багийн малчин Чимэдийн Батсүх, Баян-Овоо сумын Уранхайрхан багийн малчин ДамдингийнЭнхтуяа, Баянцагаан сумын Гичгэнэ багийн малчин Гүндсамбын Мөнгөнтулга, Бууцагаан сумын Наран багийн малчин Бямбажавын Ганболд, Галуут сумын Хайрхан багийн малчин Нямсүрэнгийн Бат-Эрдэнэ, Жаргалант сумын Өлзийт өндөр багийн малчин Балданхорлоогийн Жүгдэр, Галуут сумын Баян нуур багийн малчин Пүрэвдагвын Дашдулам;


- Булган аймгийн Дашинчилэн сумын Лах багийн малчин Очирзавын Мөнхбат, Гурванбулаг сумын Агьт багийн малчин Нямсүрэнгийн Мөнхбат, Орхон сумын Халиун багийн малчин Бямбын Амгаланбаатар, Сайхан сумын Мануулт багийн малчин Пүрэвсүрэнгийн Болдбаатар, Хангал сумын Сөрт багийн малчин Бадарчийн Пүрэвжав, Могод сумын Баянгол багийн малчин Болдын Энхтүвшин, Бүрэгхангай сумын Цахт багийн малчин Гэнэнгийн Ядам, Тэшиг сумын Хужирт багийн малчин Дэмбэрэлийн Эрдэнэ-Очир;


- Говь-Алтай аймгийн Баян-Уул сумын Чандмань хайрхан багийн малчин Дэндэвийн Мөнх, Халиун сумын Гүү бариач багийн малчин Гэсэрийн Орсоо, Цээл сумын Бүрэнжаргалан багийн малчин Охины Батаа, Бугат сумын Биж багийн малчин Ногооны Нанжид, Чандмань сумын Өлзийт багийн малчин Чилхаагийн Довчин, Хөхморьт сумын Завхан гол багийн малчин Санжжавын Даваажав, Дэлгэр сумын Баян буурал багийн малчин Наранцэцэгийн Сүрэнхорол, Шарга сумын Сундуулт багийн малчин Пэрэнлэйн Ганбаатар;


- Говьсүмбэр аймгийн Баянтал сумын Их-Уул багийн малчин Доржпаламын Батболд, Сүмбэр сумын Тэвш багийн малчин Лхагвагийн Эрдэнэтогтох;


- Дархан-Уул аймгийн Хонгор сумын Зулзага багийн малчин Ёндонгийн Жамсранжав, Хонгор сумын Зулзага багийн малчин Норслойн Баттулга, Хонгор сумын Зулзага багийн малчин Тэгшсамбуугийн Эрдэнэсүрэн;


- Дорнод аймгийн Гурванзагал сумын Цагаан хошуу багийн малчин Сүхээгийн Бат-Очир, Цагаан-Овоо сумын Хүрээт багийн малчин Цагаандамдингийн Сайнбилэг, Баяндун сумын Түргэн багийн малчин Нямсүрэнгийн Төвшинтөгс, Матад сумын Жаргалант багийн малчин Володъяагийн Батхүү, Булган сумын Чулуут багийн малчин Бадрахын Даваажаргал, Халхгол сумын Ялалт багийн малчин Рагчаагийн Балжинням, Баян-Уул сумын Хар чулуут багийн малчин Батжаргалын Мөнх-Эрдэнэ, Хөлөнбуйр сумын Баян-Өлзийт багийн малчин Чимэдийн Цоггэрэл, Чойбалсан сумын Энгэр шанд багийн малчин Дамдингийн Цэрэндорж;


- Дорноговь аймгийн Улаанбадрах сумын Баян богд багийн малчин Дүгэрсүрэнгийн Баттогтох, Хатанбулаг сумын Агаруут багийн малчин Амгалангийн Гантөмөр, Эрдэнэ сумын Еншөөв багийн малчин Банзрагчийн Болдбаатар, Хөвсгөл сумын Элст багийн малчин Лхамсүрэнгийн Доржийваанчиг, Сайхандулаан сумын Улаан шороот багийн малчин Цэцэгийн Сумъяабаатар, Иххэт сумын Баян багийн малчин Чулууны Батсайхан, Дэлгэрэх сумын Цагаан хад багийн малчин Дүүдаваагийн Цэнджав;


- Дундговь аймгийн Гурвансайхан сумын Гурван сайхан багийн малчин Бадамгаравын Цэрэнлхам, Өлзийт сумын Дэрт багийн малчин Цэвээнмэдийн Батжаргал, Сайхан-Овоо сумын Төгрөг багийн малчин Эрдэнэноровын Болор-Эрдэнэ, Эрдэнэдалай сумын Рашаант багийн малчин Бандагсүрэнгийн Дуламрагчаа, Эрдэнэдалай сумын Цавчир багийн малчин Пүрэвдоржийн Энхбат, Дэлгэрцогт сумын Цахиурт багийн малчин Гангарын Гансүх, Хулд сумын Олдох багийн малчин Батчулууны Цогтбаатар;


- Завхан аймгийн Ургамал сумын Тосгуур багийн малчин Сүхбаатарын Баярмагнай, Их-Уул сумын Зарт багийн малчин Чимэдцогзолын Мягмарсүрэн, Ургамал сумын Нуур зөөхий багийн малчин Чимэдцэрэнгийн Цэвэгдорж, Тосонцэнгэл сумын Идэр багийн малчин Балжирын Мэндбаяр, Завханмандал сумын Олон булаг багийн Базарын Баттөр, Цагаанчулуут сумын Жавцаг багийн малчин Цээхүүгийн Нямхүү;


- Орхон аймгийн Жаргалант сумын Дулаан-Уул багийн малчин Хасбаатарын Эрдэнэболд;
- Өмнөговь аймгийн Ханбогд сумын Жавхлант багийн малчин Хүүдэгийн Отгондүү, Сэврэй сумын Бүйлсэн багийн малчин Дорж-Адъяагийн Рэнцэндорж, Баяндалай сумын Төхөм багийн малчин Базарын Чинзориг, Цогт-Овоо сумын Бор тээг багийн малчин Буянтын Тайван, Гурвантэс сумын Баясах багийн малчин Саранцэцэгийн Даваацэрэн;


- Өвөрхангай аймгийн Бүрд сумын Их боригдой багийн малчин Адъяабазарын Батбаатар, Есөнзүйл сумын Тахилга багийн малчин Одсүрэнгийн Мягмар, Баян-Өндөр сумын Өвөр зүлэгт багийн малчин Бямбын Ханбүргэд, Хархорин сумын Онгоцон-Ухаа багийн малчин Лхагвасүрэнгийн Пүрэв, Хайрхандулаан сумын Эмээлт багийн малчин Доржготовын Батбаяр, Хужирт сумын Дулаан багийн малчин Жамъянгийн Цэрэндорж, Өлзийт сумын Бор хошуу багийн малчин Цэрмээгийн Отгоннасан, Гучин-Ус сумын Аргалант багийн малчин Жамбалын Баттөр;


- Сүхбаатар аймгийн Эрдэнэцагаан сумын Цагаан-Овоо багийн малчин Лүмбэндашийн Отгонбаяр, Сүхбаатар сумын Хулгар багийн малчин Батболдын Сүхбаатар, Эрдэнэцагаан сумын Хөндлөн халайс багийн малчин Ганжуурын Бөхчулуун, Онгон сумын Нүдэн багийн малчин Гомбын Гонгор, Сүхбаатар сумын Баянгол багийн малчин Цэндийн Ариунбаатар, Баяндэлгэр сумын Хонгор багийн малчин Цэрэнжавын Эрхэмбаяр, Баяндэлгэр сумын Баян багийн малчин Чүлтэмийн Чинбаатар;


- Сэлэнгэ аймгийн Зүүнбүрэн сумын Мангирт багийн малчин Буякагийн Жаргалсайхан, Баруунбүрэн сумын Бургалтай багийн малчин Мягмарын Элдэв-Очир;


- Төв аймгийн Өндөрширээт сумын Уянга багийн малчин Моломнүрдэвийн Бүрэнзэвсэг, Баяндэлгэр сумын Галуут багийн малчин Ёлхорын Балжинням, Баянжаргалан сумын Жаргалант багийн малчин Гомбодоржийн Эрдэнэчулуун, Заамар сумын Төмстий багийн малчин Цэгмидийн Хүрэлбаатар, Лүн сумын Цагаан-Уул багийн малчин Нямхүүгийн Баярболд, Эрдэнэсант сумын Баргилт багийн малчин Галсандоржийн Бархасбаатар, Эрдэнэсант сумын Угалзат багийн малчин Чагнаагийн Пүрэвдорж, Бүрэн сумын Монгол багийн малчин Тогмидын Дамбадаржаа, Баян-Өнжүүл сумын 2 дугаар багийн малчин Дашийн Эрдэнэ-Очир;


- Увс аймгийн Цагаанхайрхан сумын Даланхуруу багийн малчин Ягааны Аюуш, Сагил сумын Баянзүрх багийн малчин Хэнзээгийн Батсуурь, Өмнөговь сумын Баянгол багийн малчин Жавын Бат-Орших, Ховд сумын Халиунбулаг багийн малчин Түнжингийн Уртнасан, Зүүнговь сумын Суврага багийн малчин Лувсангийн Заан, Улаангом сумын 8 дугаар багийн малчин Цэвээний Ядамцоо, Улаангом сумын 2 дугаар багийн малчин Батчулууны Түмэнжаргал, Давст сумын Торхилог багийн малчин Сономын Баянмөнх, Тэс сумын Нуур эхэн багийн малчин Пүрэвжавын Баяраа;


- Ховд аймгийн Дуут сумын Шивэр багийн малчин Ядмаагийн Энхболд, Чандмань сумын Жаргалант багийн малчин Дарьнямын Даваахүү, Дөргөн сумын Аргалант багийн малчин Даваагийн Самданцоодол, Дарви сумын Мөрөн багийн малчин Дүүрэнбатын Хуягаа, Мөст сумын Цэцэг гол багийн малчин Дингаагийн Эрдэнээ, Эрдэнэбүрэн сумын Баянгол багийн малчин Нацагийн Лхагвасүрэн, Манхан сумын Зэрэг гол багийн малчин Хандаагийн Бямбажав, Зэрэг сумын Бургасан багийн малчин Калийн Нямдорж;


- Хөвсгөл аймгийн Бүрэнтогтох сумын Туяа багийн малчин Орсоогийн Давааням, Тосонцэнгэл сумын Сэлэнгэ багийн малчин Сандагийн Эрдэнэбат, Чандмань-Өндөр сумын Улаан-Асга багийн малчин Пүрэвжавын Бат-Эрдэнэ, Жаргалант сумын Цагаанбургас багийн малчин Чагнаадоржийн Алтангэрэл, Мөрөн сумын Үерт багийн малчин Түчилравдангийн Ганболд, Цэцэрлэг сумын Дэлгэрхаан багийн малчин Намжилын Мөнхбат, Алаг-Эрдэнэ сумын Цагаанбэлчир багийн малчин Чулууны Баатар, Шинэ-Идэр сумын Нүхт багийн малчин Дондовын Дашдондог, Төмөрбулаг сумын Тариат багийн Баярын Энхдалай;


- Хэнтий аймгийн Галшар сумын Баянбадрал багийн малчин Ням-Очирын Гансүх, Баян-Овоо сумын Дэлгэрхаан багийн малчин Шарбандийн Цогт-Очир, Батноров сумын Баянбулаг багийн малчин Шагдарсүрэнгийн Рэнчиндорж, Баянхутаг сумын Улаан-Өндөр багийн малчин Жамъяншаравын Лхагва, Батширээт сумын Хурх багийн малчин Сандагийн Дашсүрэн, Өмнөдэлгэр сумын Чандгана багийн малчин Далхын Гонгоржав, Дархан сумын Шажин багийн малчин Ойдовын Отгонбаяр, Хэрлэн сумын Тахилгат багийн малчин Төмөрийн Сэдэд,  Мөрөн сумын Зөөлөн багийн малчин Цаниагийн Энхбат;

- Улаанбаатар хотын Багануур дүүргийн малчин Жаргалын Баттулга
 
2.     “Улсын хошой аварга малчин”-аар:

- Говь-Алтай аймгийн Тонхил сумын Тамч багийн малчин Жамъяашаравын Лоохууз;
- Говь-Алтай аймгийн Чандмань сумын Өлзийбулаг багийн малчин Цагаачийн Батбямбаа;
- Дорнод аймгийн Цагаан-Овоо сумын Зүрх багийн малчин Дамдинсүрэнгийн Бямбаа;
- Дундговь аймгийн Адаацаг сумын Сүм багийн малчин Галягийн Бүдсүрэн;
- Завхан аймгийн Их-Уул сумын Цэцүүх багийн малчин Гомбосүрэнгийн Батбаяр ;
- Сүхбаатар аймгийн Халзан сумын Халзан шанд багийн малчин Жамсранжавын Отгонбаатар;
- Төв аймгийн Баянцагаан сумын Өлзийт багийн малчин Луугийн Лхагвасүрэн;
- Ховд аймгийн Дарви сумын Мөнгөн аяга багийн малчин Цэрэндоржийн Доржпагма;
- Хөвсгөл аймгийн Шинэ-Идэр сумын Баян нуур багийн малчин Лааганы Шаравдорж;
- Хэнтий аймгийн Батноров сумын Эрдэнэ чандмань багийн малчин Дугарын Наранчимэг;
 
3.     “Улсын аварга саальчин”-аар:
 
- Говьсүмбэр аймгийн Сүмбэр сумын 5 дугаар багийн малчин Ширбазарын Эрдэнэсувд;
-  Дундговь аймгийн Гурвансайхан сумын Чулуут багийн малчин Ёндонжамцын Хонгорзул;
-  Өмнөговь аймгийн Ханбогд сумын Баян багийн малчин Пагвын Мөнхдөл;
-  Төв аймгийн Мөнгөнморьт сумын Байдлаг багийн малчин Дашзэвэгийн Нарангэрэл;
-  Хөвсгөл аймгийн Тосонцэнгэл сумын Мухар хөндий багийн малчин Бадамдоржийн Батсайхан;
-  Хэнтий аймгийн Цэнхэрмандал сумын Согоот багийн малчин Гомбын Отгон;
 
4.     “Улсын аварга фермер”-ээр:

- Булган аймгийн Орхон сумын Мааньт багийн фермер Жагарын Адилбиш;
- Дархан-Уул аймгийн Дархан сумын 15 дугаар багийн фермер “Их мориг” ХХК;
- Төв аймгийн Батсүмбэр сумын Үдлэг багийн фермер Базарвааний Батсүх;
- Төв аймгийн Борнуур сумын Бичигт багийн фермер Цэрэндолгорын Даваадорж;
- Сэлэнгэ аймгийн Алтанбулаг сумын Бүргэдэй багийн фермер Дэлгэрмаагийн Мөнхбадрах;
- Увс аймгийн Улаангом сумын 9 дүгээр багийн фермер Бадарчийн Батсуурь;
- Улаанбаатар хотын Сонгинохайрхан дүүргийн 21 дүгээр хорооны фермер Сүхчулууны Түмэнжаргал;
- Улаанбаатар хотын Багануур дүүргийн 4 дүгээр хорооны фермер Пүрэвийн Сундуй;
- Улаанбаатар хотын Налайх дүүргийн 6 дугаар хорооны фермер Батчулууны Отгонтөгс;


      “Улсын аварга тариаланч хамт олон”-оор:

- Булган аймгийн Хутаг-Өндөр сумын “Улаан буудайн эх газар” ХХК; “Гурванборхууд” ХХК;
- Орхон аймгийн Жаргалант сумын “Бүтлийн ундрага” ХХК;
- Сэлэнгэ аймгийн Цагааннуур сумын “Ургацын хишиг” ХХК, Орхон сумын “Мөнх-Орхон” ХХК, Хушаат сумын “Элит-үр” ХХК, “Арсэвд могойт” ХХК, “Өгөөжмандал уул” ХХК;
- Төв аймгийн Жаргалант сумын “Хонгор буудай” ХХК; Аргалант сумын “Хосбэрс” ХХК, Эрдэнэсант сумын “Дөлгөөнбат хаан” ХХК; 
- Хэнтий аймгийн Өмнөдэлгэр сумын “Прологсистемс” ХХК;
 
       “Улсын аварга тариаланч”-аар:

-      Баян-Өлгий аймгийн Баяннуур сумын иргэн Сахайны Бахытжан;
-      Булган аймгийн Хутаг-Өндөр сумын иргэн Хүдэрчулууны Шижирбаатар; 
-      Говь-Алтай аймгийн Бугат сумын иргэн Мухарын Нямсүрэн;
-      Дархан-Уул аймгийн Орхон сумын иргэн Бадарчийн Пүрэв;
-      Дорнод аймгийн Хэрлэн сумын иргэн Дугарсүрэнгийн Мөнхцэцэг; Баяндун сумын иргэн Балжнямын Даваасүрэн;
-      Төв аймгийн Эрдэнэ сумын иргэн Загдсүрэнгийн Лодой; 
-      Увс аймгийн Баруунтуруун сумын иргэн Дорлигийн Пагма;
-      Ховд аймгийн Жаргалант сумын иргэн Намсрайн Оюун-Эрдэнэ, Базилханы Хуандаг;
-      Хэнтий аймгийн Дадал сумын иргэн Бадарчингийн Оюунтуяа;
-      Сэлэнгэ аймгийн Орхон сумын иргэн Сумъяагийн Сүхбаатар
-      Хөвсгөл аймгийн Галт сумын иргэн Цэвэгжавын Батдорж;
-      Дархан-Уул аймгийн Хонгор сумын “Цайдам өгөөж” ХХК-ийн механикжуулагч Дашдэлэгийн Пүрэвдорж;
-      Сэлэнгэ аймгийн Цагааннуур сумын “Шаргалтариа” ХХК-ийн механикжуулагч Догсомын Ганбат; Орхонтуул сумын “Орхон тариа” ХХК-ийн механикжуулагч Батсуурийн Батдорж;
-      Хөвсгөл аймгийн Тариалан сумын “Хөхбүрд” ХХК-ийн механикжуулагч Эрдэнэдалайгийн Даваажаргал; 
-      Орхон аймгийн Жаргалант сумын “Алтантошлой” ХХК-ийн механикжуулагч Энхтайвны Мөнхтулга,
-      Төв аймгийн Цээл сумын “Цээлийн хур” ХХК-ийн механикжуулагч Дүүгийдоогийн Ганбаатар; Угтаалцайдам сумын “Ёл тариа” ХХК-ийн механикжуулагч Лувсаншаравын Лхагвасүрэн; Жаргалант сумын “Алтан залаа” ХХК-ийн механикжуулагч Гомбын Баатарсүх;

Сэтгэгдэл
Шууд
Шинэ мэдээ
2020 © SOR.mn. All rights reserved.